FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

I PARI FORUM PAGAN SHQIPTAR NË INTERNET!!! MIRË SE VINI, REGJISTROHUNI DHE SHKËMBENI IDETË TUAJA ME BESËLASHTËT E TJERË!
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 ZBULOHET VARRI I NJË SUNDIMTARI THRAK

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
CaniNumri i postimeve : 12
Join date : 08/07/2014

MesazhTitulli: ZBULOHET VARRI I NJË SUNDIMTARI THRAK   Thu 31 Jul 2014, 15:40

Varri është zbuluar në lokalitetin Novo Sellë afër Pllovdivit, në një nekropol i cili zgjatet deri tek fshati i afërm Isperihovë.

Në varr janë gjetur dhurata të arta. Sundimtari i takonte fisit të Besëve, nga shekulli VIII p.e.s. Kufoma është djegur dhe aty është varrosur hiri dhe mbetjet e djegies mortore.

http://www.bgnow.eu/news.php?cat=2&cp=0&newsid=22645
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
ZBULOHET VARRI I NJË SUNDIMTARI THRAK
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Zbulohet sekreti i Trekendshit te bermudeve
» Qytetërimi Kelt
» Zbulohet nje shkrim i lashte shqip, 2800 vjet me pare
» Zbulohet numri me 13 milionë shifra
» Arka e Noes

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Tokat tona dhe kolonitë :: Thrakia-
Kërce tek: