FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Bujanoc hiqet tabela e mirëseardhjes në gjuhën shqipe?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Laureta
MODERATOR
avatar

Female Numri i postimeve : 19
Join date : 07/07/2014
Age : 24
Location : Ferizaj

MesazhTitulli: Bujanoc hiqet tabela e mirëseardhjes në gjuhën shqipe?   Tue 29 Jul 2014, 12:29

Bujanoc hiqet tabela e mirëseardhjes në gjuhën shqipe?Mediet serbe kanë kërkuar heqjen e tabelës së mirëseardhjes që është vendosur në gjuhën shqipe në hyrje të Bujanocit, ndërsa kanë deklaruar se ajo duhet të zëvendësohet me gjuhën serbe.

Ato e kanë quajtur skandaloze këtë gjë, dhe janë shprehur se në Bujanoc, një territor që administrohet nga Serbia, është harruar gjuha serbe. Mediet serbe kanë kërkuar që tabela të shkruhet në gjuhën serbe "Dobro dosli, migranti" dhe atë rome "Sukar aljen, migranti".

Sipas regjistrimit të fundit të vitit 2002, në Bujanoc jetojnë 43.300 banorë, prej tyre 55% shqiptarë, 34% serbë dhe 7% romë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Bujanoc hiqet tabela e mirëseardhjes në gjuhën shqipe?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Magjia e numrave
» Tmerri i së mirës!
» Pohimet për gjuhën e vjetër shqipe i lënë studiuesit pa fjalë
» Gjuhë & letra shqipe
» A është kërkimi për jashtëtokësorët ide aq e mirë

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Tokat tona dhe kolonitë :: Mysia-
Kërce tek: