FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Himarën do e fitoj Greqia? Rritet presioni brenda dhe jashtë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Laureta
MODERATOR
avatar

Female Numri i postimeve : 19
Join date : 07/07/2014
Age : 24
Location : Ferizaj

MesazhTitulli: Himarën do e fitoj Greqia? Rritet presioni brenda dhe jashtë   Tue 29 Jul 2014, 12:23

Zbulohet sondazhi grek për Himarën

Greqia duket se e ka marrë seriozisht reformat territoriale në Shqipëri. Nisur nga kundërshtitë e bashkimit të Himarës me Vranishtin nga përfaqësuesit politik të minoriteti, shteti grek po kërkon të marrë drejtpërdrejtë mendimin e qytetarëve për këtë çështje.

Burime nga pika e kalimit kufitar në Gjirokastër, bëjnë të ditur se bllokimi prej orësh i Kakavijës ka bërë që në një korridor jashtë juridiskionit të tyre, dy doganierë grekë që disponojnë një kuti, ku u kërkojnë emigrantëve shqiptarë që të jap mendimin e tyre për ndarjen administrativo-territoriale për Himarën.Ndërkohë në këtë pikë të kalimit kufitar është krijuar edhe një situatë kritike për kalimin në Greqi ose anasjelltas. Pas bllokimit të sistemit kompjuterik pala greke ka nisur punën me regjistra.

Megjithatë hyrja për në Shqipëri lejohet për të gjithë, ku doganierët grekë vulosin pasaportat e emigrantëve dhe i regjistrojnë ata në regjistër. Ndërsa për të hyrë në Greqi lejohen vetëm ata që kanë pasaporta greke, dokumente 10-vjeçare dhe shtetasit e huaj.

Kjo ka krijuar radhë të gjata dhe tensione në pikën e kalimit kufitar, ndërsa mësohet se të dyja palët po punojnë për zgjidhjen e kësaj situate.

/E Vërteta.al/
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Laureta
MODERATOR
avatar

Female Numri i postimeve : 19
Join date : 07/07/2014
Age : 24
Location : Ferizaj

MesazhTitulli: Re: Himarën do e fitoj Greqia? Rritet presioni brenda dhe jashtë   Tue 29 Jul 2014, 12:25

Himarën do e fitoj Greqia? Rritet presioni brenda dhe jashtë venditGreqia duket se e ka marrë seriozisht reformat territoriale në Shqipëri. Nisur nga kundërshtitë e bashkimit të Himarës me Vranishtin nga përfaqësuesit politik të minoriteti, shteti grek po kërkon të marrë drejtpërdrejtë mendimin e qytetarëve për këtë çështje.

Burime nga pika e kalimit kufitar në Gjirokastër, bëjnë të ditur se bllokimi prej orësh i Kakavijës ka bërë që në një korridor jashtë juridiskionit të tyre, dy doganierë grekë që disponojnë një kuti, ku u kërkojnë emigrantëve shqiptarë që të jap mendimin e tyre për ndarjen administrativo-territoriale për Himarën.

Ndërkohë në këtë pikë të kalimit kufitar është krijuar edhe një situatë kritike për kalimin në Greqi ose anasjelltas. Pas bllokimit të sistemit kompjuterik pala greke ka nisur punën me regjistra.

Megjithatë hyrja për në Shqipëri lejohet për të gjithë, ku doganierët grekë vulosin pasaportat e emigrantëve dhe i regjistrojnë ata në regjistër. Ndërsa për të hyrë në Greqi lejohen vetëm ata që kanë pasaporta greke, dokumente 10-vjeçare dhe shtetasit e huaj.

Kjo ka krijuar radhë të gjata dhe tensione në pikën e kalimit kufitar, ndërsa mësohet se të dyja palët po punojnë për zgjidhjen e kësaj situate
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Laureta
MODERATOR
avatar

Female Numri i postimeve : 19
Join date : 07/07/2014
Age : 24
Location : Ferizaj

MesazhTitulli: Re: Himarën do e fitoj Greqia? Rritet presioni brenda dhe jashtë   Tue 29 Jul 2014, 12:27

Berisha: Për Himarën nuk mund të vendosi Kokëdhima me një antishqiptar si Pirro DhimaIsh-Kryeministri Berisha ka deklaruar sot se Himara nuk është minoritare, kurrë nuk ka qënë minoritare dhe çështja e saj nuk mund të zgjidhet me bisedime me një “antishqiptar” si Pirro Dhima. Berisha e ka lëshuar këtë deklaratë sot gjatë takimit me ekspërtët e ekonomisë që organizoi PD-ja.

Duke dolur për reformën territoriale, Berisha tha: “Të shtosh reformën në reformën më qesharake që është bërë në 23 vjet. Dëgjoji pak: Magalati duhet të jetë këtu, Magalati duhej të jetë aty! Kjo është gjithë puna. Zbritën në Himarë. Si ta bëjnë edhe Himarën , e cila kurrë në historinë e vet nuk ka qënë minoritare. S’është minoritare! Një komunitet dinjitoz, i respektueshëm, bilingual në gjysmën e fshatrave të vet dhe tani, Kokëdhima do ta zgjidhë me një antishqiptar tjetër si Pirro Dhima. Ata do të na diskutojnë ne se çfarë do të bëjmë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Himarën do e fitoj Greqia? Rritet presioni brenda dhe jashtë   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Himarën do e fitoj Greqia? Rritet presioni brenda dhe jashtë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Greqia e Lashtë
» Roma e Lashtë
» Nderimi i vetvetes
» Sekretet dhe enigmat e zotave të lashtë
» Jashtëtokësorët e kanë vizituar Tokën

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Tokat tona dhe kolonitë :: Epiri-
Kërce tek: