FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

I PARI FORUM PAGAN SHQIPTAR NË INTERNET!!! MIRË SE VINI, REGJISTROHUNI DHE SHKËMBENI IDETË TUAJA ME BESËLASHTËT E TJERË!
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Zeusi

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
avatar

Numri i postimeve : 458
Join date : 17/03/2013

MesazhTitulli: Zeusi   Sat 05 Jul 2014, 21:52

Në viset e veriut Shurdhi ka qenë demon i rëndësishëm. Në mitologjinë e trakëve të vjetër ky ishte hyjni e motit të keq. Figurë e ngjashme me Shurdhin në veri ka qenë Verbti.

Në Rugovë thonë se breshërit i prijnë dy meleq (engjëj): njëri është qorr e tjetri normal. Kur i prin qorri, breshri bie në ara e në livadhe, por kur i prin meleqi i cili sheh, breshri bie në bjeshkë të larta ku nuk shkakton kurrëfarë dëmi.
E. Jacques shkruajti:

The Albanians: an ethnic history from prehistoric times to the present
By Edwin E. Jacques:
Atje ai hidhte rrufetë e tij nga malet Akrokeraune,


Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://zojsi.albanianforum.net
Tomor
ADMIN
avatar

Numri i postimeve : 458
Join date : 17/03/2013

MesazhTitulli: Re: Zeusi   Mon 07 Jul 2014, 19:12


Emri i Zeusit ndër fiset e ndryshme pellazgjike

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://zojsi.albanianforum.net
 
Zeusi
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Zeusi, Pandora dhe Sizifi

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Theologji :: Besa e Lashtë-
Kërce tek: